14. maijā plkst. 18:00 koncertēja Koris no Zviedrijas

2010.04.28 10:57

KORIS NO ZVIEDRIJAS Forsas baznīcas Eskilstunā koncertēja Dubultu ev. lut. baznīcā piektdien, 14. maijā plkst. 18.00

Eskilstunas Forsas baznīcas koris dibināts 1890. gadā un šogad svin savu 120to pastāvēšanas jubileju.  Arī pašai pilsētai ir sena vēsture – apgabals, kurā tā atrodas, zināms jau no vikingu laikiem, aprakstos pirmoreiz minēts 1040. gadā.  Eskilstunas pilsēta radusies viduslaikos, apvienojoties divām mazākām pilsētiņām Tunai un Forsai, kas atradās katra savā Narjanas upes krastā. Tolaik pilsētu nosauca par Tunaforsu, taču 1739. gadā gan pilsētu, gan upi pārdēvāja par godu Svētajam Eskilam. Svētais Eskils bija anglo-sakšu mūks misionārs, kurš 11. gadsimtā dibināja pirmo diacēzi šajā Zviedrijas reģionā . Viņš mira mocekļa nāvē 1080. gadā, kad pagāni viņu nomētāja ar akmeņiem. Forsas baznīca būvēta 11. gadsimta beigās – vietā, kur iepriekš atradās koka baznīca,  kurā kalpoja Sv Eskils. Kad koka baznīca nodega, tās vietā tapa akmens celtne. Tornis piebūvēts vēlāk, 14.gadsimtā. Koris ne tikai lepojas ar senu un ievērojumu baznīcas vēsturi, bet arī ar savu muzikālo darbību. Ar koncertiem viesojušies daudzviet pasaulē, spilgtākie iespaidi saistās ar uzstāšanos Parīzes Notre-Dame katedrālē, Gedächtnis baznīcā Berlīnē, Zviedru baznīcā Londonā, tāpat arī Vīnē, Prāgā, Budapeštā, Libekā un citur. Korī dzied 52 dziedātāji, kurus jau 33 gadus vada viņu diriģents un koncertējošs ērģelnieks Svens Ivarsons. Jūrmalā kori pārstāvēs 32 dziedātāji.  Koncerta programmā Dubultu ev. lut. baznīcā 14. maija vakarā koris atskaņos dažādu komponistu garīgo mūziku - Orlando di Laso, L. Vjerna, R. Tobiasa skaņdarbus un zviedru komponistu O. Lindberga, O. Ulsona, G. Nordkvista, V. Ālena mūziku.

Ieeja par ziedojumiem.