Arhitekta Vilhelma Bokslafa 160. dzimšanas dienā

2018.10.09 09:58

Mūsu baznīcas autoram, izcilajam arhitektam, teorētiķim un sabiedriskajam darbiniekam Vilhelmam Ludvigam Nikolajam Bokslafam šogad 160 gadu jubileja. Tā tiek atzīmēta ar vairākiem piemiņas pasākumiem, kuros ikviens ir aicināts piedalīties

Atzīmējot arhitekta Vilhelma Ludviga Nikolaja Bokslafa (Wilhelm Ludwig Nicholas Bockslaff) 160 gadu jubileju un godinot viņa nopelnus pilsētas labā, muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” 2018.  gada 12. oktobrī  aicina rīdziniekus un pilsētas viesus apmeklēt piemiņas pasākumus Lielajos kapos, Arhitektu namā un muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”.

Jubilejas sarīkojumi sāksies 12. oktobrī  plkst. 12.00 pie Bokslafu dzimtas kapličas Lielajos kapos, kur norisināsies svinīga Vilhelma Bokslafa un viņa dzimtas godināšana un ziedu nolikšana. Uzrunu teiks domu biedru grupas “Lieli kapu draugi” vadītājs Andris Gobiņš, kā arī Bokslafu dzimtas pārstāvis Klauss Bokslafs (Klaus Bockslaff).
Veltījums izcilā arhitekta un mākslas vēsturnieka 160. jubilejai būs zinātniskie lasījumi, kas norisināsies Arhitektu namā, Torņa ielā 11 plkst. 13.30. Ar lekciju “Vilhelms Bokslafs, arhitekts” uzstāsies Dr.habil.arch. Jānis Krastiņš, bet lekciju “Rīgas ekonomiskais uzplaukums 20.gs. sākumā, tirgotāju un lielfabrikantu pienesums pilsētas izaugsmē un mecenātisms” lasīs Dr.hist. Raimonds Cerūzis. Konference popularizēs Vilhelma Bokslafa devumu Rīgas arhitektūrā, iepazīstinās ar Bokslafu dzimtas ieguldījumu Rīgas attīstībā, pienesumu pilsētas izaugsmē un mecenātismā.
Svinību noslēgumā plkst. 18.00 muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” Alberta ielā 12, tiks atklāta izstāde “Arhitekts Vilhelms Bokslafs. Projekti.”. Rīdziniekiem būs unikāla iespēja apskatīt ievērojamā arhitekta ēku projektus, zīmējumus un skices. Izstāde apskatāma līdz 2018. gadam 2. decembrim.
Baltijas vācu izcelsmes arhitekts, praktiķis un teorētiķis, mākslas vēsturnieks un pedagogs Vilhelms Ludvigs Nikolajs Bokslafs (12.10.1858. Rīgā – 09.03.1945. Poznaņā) bija neikdienišķa vēriena mākslinieks un zinātnieks ar izcilām darba spējām un daudzpusību apveltīts sava aroda meistars.
Arhitekts izglītību ieguvis Rīgas Politehnikumā, strādājis arhitekta Heinriha Šēla būvbirojā un pēc tam uzsācis patstāvīgu arhitekta praksi. Bijis Lielās Ģildes, Biržas komitejas un citu iestāžu arhitekts. Vilhelms Bokslafs piedalījies Sv. Pētera baznīcas atjaunošanā pēc Bermonta uzbrukumā nodarītajiem postījumiem.
Arhitekts Rīgā uzcēlis ievērojamas celtnes – Komercskolu Kalpaka bulvārī, Āgenskalna un Čiekurkalna ūdenstorņus, Sv. Krusta baznīcu Ropažu ielā, bijušo Lielās Ģildes kantoru un dzīvokļu ēku Amatu ielā 4 un citas.
Jubilejas pasākumus organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”, domubiedru grupa “Lielo kapu draugi”, biedrība “Domus Rigensis”. Jubilejas svinības atbalsta Rīgas Tehniskā Universitāte un Arhitektu savienība.
Aicinām rīdziniekus un pilsētas viesus godināt izcilā arhitekta piemiņu, piedaloties Vilhelmam Bokslafam veltītajos pasākumos Rīgā!
Interesentus, kuri vēlas piedalīties piemiņas brīdī, 12. oktobrī lūgums plkst. 11.45 pulcēties  stāvlaukumā Klusajā ielā 2.
– atsauce: Rīgas Jūgendstila centrs –
Par Vilhelma Bokslafa dzīvi un darbību